İyi Blogcu Nasıl Olur?
22 05 2008

İyi Blogcu Nasıl Olur?

İyi bir blog yazarı nasıl olur?
Bugün blog yazarları için sohbet konumuzu bu soruyla belirliyorum. Bana göre iyi bir blog yazarı nasıl olunur bunu cevaplayacağım.
Öncelikle kendimden söz ederek başlamak istiyorum. Bir blog yazarıyım, blogcu.com servisiyle 2006 yılında -kullanıcı ismimi vermek istemiyorum- yazmaya başladım. O zamanlar blogcu.com servisi daha yeniydi ve blogculuk Türkiye'de yeni yeni alevlenmeye başlıyordu.
O zamandan bu zamana kadar deneyimlerim oldu blog hayatında. Blog ismimin amatör yaşamak olması, aslında hepimizin amatör bir yaşam sürdüğünü anlatmak içindi ama arkadaşlarımız artık o kadar alıştılar ki sanki gerçekten hiç gelişmeyen ve amatör bir blogculuk serüveni yaşamak isteyen bir blogcu olarak algılayabiliyorlar. Oysaki bir çok blogum oldu, sürekli yazamadım ama azda olsa yazdığım bloglarım ilgi gördü. Herşeyi bırakıp gördüğüm ve bildiğim kadarıyla iyi bir blogcunun nasıl oalbileceğine dair kuralları yazmak istiyorum:
* İyi bir blogcu kullandığı blog servisini yakından tanımak için mutlaka kurallarını okur, kuralları ihlal etmez.
* İyi bir blogcu, blog yazmaya başlarken dil kurallarını kullanmaya çalışmalıdır. Türkçe sözcüklerde g yerine q, v yerine w vs. harfler kullanmaz. Türkçe'yi Türkçe olarak kullanır.
* İyi bir blogcu hiçkimseye özenmez, kendi bildiklerini gördüklerini yazar.
* İyi bir blogcu başka bloglardan kesinlikle konu (ç)almaz. Kendisi yazar. Eğer alıntı yaptığı yazılar veya içerikler varsa kesinlikle hangi site veya bloga ait olduğunu link vererek belirtir.
* İyi bir blogcu lisanslı ürünleri piyasaya babasının malını dağıtırmış gibi dağıtmaz. Hangi ülkenin, hangi kişinin olursa olsun ona ve onun ürününe verilen emeğe olan saygısını yitirmez.
* İyi bir blogcu sanat değeri taşıyan ve emek harcanmış video,müzik,resim gibi ürünleri başkalarıyla paylaşmaz, sanatçının hakkını yemez. Sanata saygılıdır.
* İyi bir blogcu, diğer blogcuları bir rakip olarak değil, meslektaş gibi görür, hal hatır sorar fırsat buldukça, google aramaları sonucunda veya ziyaretler sonucu girdiği ve yararlandığı bloglardaki reklamları destek için tıklar.
* İyi bir blogcu, bir başka blog veya siteden içerik aldığında site veya blog sahibine iletişimden ulaşarak içeriği aldığına dair bilgi verir. Ve izin cevabı gelmeden içeriği kullanmaz.. ( Cevap verilmesi mümkün olmayan büyük ve çok yöneticili sistemler hariç).
* İyi bir blog yazarı yardımseverdir. Başka bir blog yazarı arkadaşına gerektiği zaman yardım edebilmelidir.
İdeal bir blog yazarında bulunması gereken özellikleri maddeler halinde verdim. Yanıldığımı düşündüğününz maddeler olursa veya eklemek istediğiniz maddeler olursa söz sizde.

Not: 1 sün sonrasında farkettim ki
Burada arkadaşım Turklerklani iyi bir blog içeriğinin detaylarını örnekleriyle vermiş. Benim yazımın bununla kesinlikle alakası yoktur. Bende yeni gördüm, ama ilave kurallar için orayı da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

1079
0
0
Yorum Yaz