Yılankale ve Şahmaran Efsanesi
03 01 2008

Yılankale ve Şahmaran Efsanesi

Yılankale Ceyhan ile Adana arasında Misis'e yakın ve Ceyhan'dan yaklaşık 13 KM uzaklıkta bir tarihi kaledir.

Kale isminin andırdığı gibi çok yılanlı olmasından değilde yılan gibi kıvrımlı olmasından bu ismi almıştır.

Kale'yi şu ana kadar 2 defa gezdim, kale tepesine çıkıldığında hemen yanı başından geçen Ceyhan Nehri çok harika bir görünüm oluşturmaktadır. Ayrıca bu nehir kalenin işgl edilme olasılığını da zamanındaki uygarlıklar için zorlaştırıyordu bu kesin. diğer bir yandan zaten kalenin dönüşlü çıkış yolunu değilde direkt çıkışı kullanmaya çalışacak bir düşman askeri hayatını kendi elleriyle kale saunmasına teslim etmiş demektir. Çok sarp yamaçları ve kaygan, kırılgan taşlıkları vardır yamaçlara tırmandıkça.


Yılankale Surlarının Tepeden Görünümü. Yılankale Kıvrıkları ile Yılanı Andırdığı için bu ism almıştır


Yılankale Surlarının muhteşem Yapısı


Yılankale'yi koruyan ve ovanın hayat damarları olan Ceyhan Nehri'nden bir görünüm.(Yılankale Havzası)


Yılankale'ye E-5 karayolundan tarafından bakış.


Yılankale'nin Aşağıdan Görünümü

Bu arada Şahmaran efsanesini de anlatmış olalım. Şahmaran Efsanesi çok farklı konularda çok farklı şekillerde dile getirilmektedir.Bunlardan birkaçını burada sizlerle paylaşacağım.

Kaleden doğan efsaneden türeyen ve hala halk arasında söylenen bir söz vardır: Misis yılanla,Adana selle,Ceyhan Yeller gidecektir.

Bir rivayete göre efsane şöyledir:

Günün birinde krallardan biri dermansız bir derde yakalanmıştır. Hekimler, büyücüler, kocakarı ilaçlrı hiç fayda vermemekteymiş. Büyük bir büyücü  kralın tek kurtuluşunun yılanların şahı Şahmaran'ın gözleri ile yapılacak bir ilaç olduğunu söylemiş. Oysa Şahmaran'ın yerini hiç kimse bilmiyormuş bir çobandan başka. Bu çoban zamanında yılanlar tarafından sokulmak üzereyken Şahmaran'ın emri ile kurtulmuştur. Şahmaran'ın yerini bildirenlere ödül verileceğini duyan bu çoban hemen yeri krala bildirmiş.

Bu arada Şahmaran kralın şehrinde bir kıza aşık olmuş, kızı takip etmiş Şahmaran. Kızın gittiği hamamın tepesinde ayağı kayan Şahmaran hamamın ortasına düşmüş onu gören insanlar Şahmaran'ı hemen öldürmüş ve gözlerini krala ilaç olması için krala sunmuşlar. Kral Şahmaran'ın gözlerinden yapılan ilacı içmiş ve iyileşmiştir.

Diğer bir rivayete göre ise insan olan ve yılan terbiyecisi olarak kalede hüküm süren birinin olduğudur. Bu kişi ovadaki tüm yılanların şahı olmuştur. Yılanlar onun o da yılanların dilinden çok iyi anlıyormuş.

Bir başka rivayette ise; Yılankale'de çok sayıda yılan yaşarmış bu yılanlar süt içerek yaşamlarını sürdürürmüş. Birgün sütleri bitecek ve Misis'teki tüm insanları sokarak öldüreceklermiş.(Not: Bazı yaşlı teyze ve amcaların anlattığına göre Şahmaran yılanların annesidir ve yılanlar Şahmeran'ın sütü sayesinde yaşarlar. Birgün Şahmaran insanlar tarafından öldürülecek ve insanlarda artık yılanlar trafından öldürülmeye başlanacaktır)

Bu rivayete göre zamanında Yılankale'de boynuzlu ve sırtı tüylü yılanlar görüldüğüdür. İri ve anaç yılanlar olduğu halk tarafından söylenmektedir.Bu rivayetleri de Evliya çelebi'nin seyahatnamesi'nde görmek mümkündür..

Şahmaran Resimleri:Yılankale her ne kadar koruma altına alınmış olsa da çıkıldığında bir çok yerinin defineciler tarfından kazıldığı yumuşak duvarlarının kazındığı görülmektedir. Bunlar gerek yerli gerek yabancı turistler tarafından yapılmış olsun tarihimize ve efsanelerimize yapılan büyük haksızlık ve gelecğe saygısızlıktır. Tarihi mekanları koruma adına Türk toplumu olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirelim. Sevgi ve saygılar.

 Ceyhan Tanıtımı Foto Video:


7094
0
0
Yorum Yaz